Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Maciej Miłosz.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Poselski projekt uchwały w sprawie protestów rolników i rozwiązania trudnej sytuacji w polskim rolnictwie.
Poselski projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia nadużywania tymczasowego aresztowania oraz ochrony praw osób tymczasowo aresztowanych.
94
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące projektu ustawy o zmianie Ordynacji podatkowej, krytykując praktykę skarbówki, polegającą na wszczynaniu postępowań karnoskarbowych w celu wydłużenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zaapelował o poparcie projektu i zmianę przepisów, powołując się na opinie ekspertów i organizacji przedsiębiorców, a także wcześniejszą krytykę tych praktyk przez obecną koalicję rządzącą.
Skarbówka to być może największa zorganizowana grupa przestępcza w kraju. (Poseł Wipler cytuje wypowiedź mecenasa Andrzeja Ladzińskiego, przewodniczącego Krajowej Izby Doradców Podatkowych, krytykującą praktyki skarbówki.)
Czy macie jeden argument systemowy za tym, by takie przepisy były w Ordynacji podatkowej? Odpowiedzi nie było, bo takiego argumentu nie ma. (Poseł Wipler relacjonuje brak odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie o uzasadnienie kontrowersyjnych przepisów.)
Jeżeli na przyszły rząd będzie miała wpływ Konfederacja, to będziemy badać każdy przypadek wszczęcia tego rodzaju postępowania karnego wobec przedsiębiorcy pod koniec okresu przedawnienia roszczeń, bo to jest przestępstwo przekroczenia uprawnień. (Poseł Wipler zapowiada działania Konfederacji w przypadku uzyskania wpływu na rząd.)
Poseł wygłosił podsumowanie debaty nad projektem Konfederacji dotyczącym zmian w Ordynacji podatkowej. Wyraził zadowolenie z poparcia projektu przez większość klubów, skrytykował stanowisko Lewicy i zapowiedział dalsze prace nad ustawą. Odniósł się również do pytań i wątpliwości zgłoszonych podczas debaty, m.in. dotyczących skali nadużyć i potencjalnych strat budżetu.
Niestety są ludzie w Polsce, którzy uważają, że dobry przedsiębiorca to przedsiębiorca podsłuchiwany, najlepiej Pegasusem, siedzący w areszcie wydobywczym i, koniec końców, rozjechany walcem fiskusa. (Krytyka nadmiernej kontroli przedsiębiorców)
Macie nową metodę - kiedyś byście mrozili i nic byście nie zrobili do końca kadencji. (Oskarżenie opozycji o blokowanie projektów)
W miejscu, gdzie była spółka giełdowa, gigant, która rosła i mogliśmy mieć polskiego blue chipa w branży technologicznej - ale ta firma została zniszczona - w dawnej siedzibie został po niej urząd skarbowy. (Przykład negatywnych skutków nadużyć)
Jeśli będziecie nadużywać tych przepisów, a rząd się zmieni, to będziemy z tego wyciągać konsekwencje, jeżeli Konfederacja będzie miała wpływ na kolejny rząd, a mamy nadzieję, że tak będzie. (Zapowiedź rozliczenia urzędników)
To, o co pytała mnie pani poseł z Koalicji Obywatelskiej, jest wskazane w uzasadnieniu. (Odniesienie się do pytań posłów)
Poseł skrytykował projekt ustawy o zmianie Kodeksu karnego, argumentując, że ogranicza on wolność słowa i prowadzi do absurdalnych sytuacji. Odwołał się do wypowiedzi wiceprezydenta elekta USA i przytoczył kontrowersyjną wypowiedź osoby z obecnej administracji.
Amerykańskie wojska nie mają powodu bronić narodów, które nie szanują fundamentalnej dla nas, Amerykanów, wartości, jaką jest wolność słowa. (Poseł przytacza wypowiedź wiceprezydenta elekta USA J.D. Vance'a)
Polskość to murzyńskość. (Poseł cytuje kontrowersyjną wypowiedź osoby z obecnej administracji)
Murzyńskość to nie cecha etniczna, tylko ruch kulturowo-artystyczny z lat 30. zeszłego wieku. (Poseł przytacza tłumaczenie osoby, która porównała polskość do murzyńskości)
Poseł wygłosił oświadczenie, w którym poparł projekt ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego, krytykując nadużywanie aresztów w Polsce i wskazując na potrzebę reformy. Przywołał konkretne przykłady i zapowiedział zgłoszenie poprawek.
Uważamy, że trzeba skończyć z aresztami wydobywczymi wobec obywateli, wobec przedsiębiorców i wobec polityków, głównie polityków opozycji, bo to oni są najbardziej narażeni na tego rodzaju nadużycia. (Poseł Wipler wskazuje na problem aresztu wydobywczego i jego nadużywanie wobec polityków opozycji.)
Maciek Dobrowolski, kibic Legii Warszawa, spędził 40 miesięcy w areszcie. Zaraz po wypuszczeniu go z tego aresztu cofnięto kluczowe zarzuty. (Przykład nadużycia aresztu tymczasowego.)
Bo jak ktoś ma udowadniać, że nie jest wielbłądem, jak ktoś może udowadniać, że nie planuje mataczyć, że nie będzie mataczył? (Poseł Wipler kwestionuje przesłankę mataczenia jako podstawę do aresztu.)
Poseł wniósł o skierowanie projektu ustawy do komisji oraz zadał wnioskodawcom trzy pytania dotyczące wyłączenia sędziów orzekających areszt z orzekania w sprawie, stosowania dozoru i aresztu domowego oraz odsiadywania aresztów tymczasowych z groźnymi przestępcami.
Jest zła praktyka polegająca na tym, że sędzia osobie niewinnej, która powinna być uniewinniona, orzekł areszt, a później, żeby przykryć własny błąd, zgadza się na jej ukaranie. (Poseł opisuje praktykę, którą chce wyeliminować proponowanymi zmianami w prawie.)
Czy jesteście za tym, by osoby, które mają być dotknięte aresztem, odsiadywały kary z przestępcami, zwłaszcza z groźnymi przestępcami? (Poseł pyta o warunki odbywania aresztów tymczasowych.)