Poselski projekt uchwały w sprawie poszanowania praw człowieka oraz przestrzegania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce.
Poselski projekt uchwały w sprawie obrony niezależności Trybunału Konstytucyjnego.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Poselski projekt uchwały w sprawie kontynuacji Programu Inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Poselski projekt uchwały w sprawie przestrzegania zasad wolności i sprawiedliwości wyrażonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Z wykształcenia jest magistrem inżynierii środowiska. W 2000 ukończyła studia na Akademii Rolniczej w Lublinie. W 2020 została absolwentką studiów podyplomowych Executive MBA w Collegium Humanum. Pracowała w Kraśnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji i jako kierowniczka salonu meblowego. Od 2016 kierowała kraśnickim biurem powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a następnie pełniła funkcję zastępczyni dyrektora lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Od 2021 zasiadała w radzie nadzorczej Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach (obsługującego gminy powiatu radzyńskiego). W wyborach samorządowych w 2010 i 2014 z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskiwała mandat radnej miejskiej Kraśnika. W 2018 została wybrana na radną Sejmik…
40
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła oświadczenie, w którym podsumowała obchody 550-lecia Województwa Lubelskiego, dziękując wszystkim zaangażowanym i podkreślając znaczenie regionu.
Jestem niezwykle wdzięczna za realizację właśnie tej uchwały na każdej płaszczyźnie. (Posłanka dziękuje za zaangażowanie w obchody jubileuszu.)
Dziękuję, że moja Lubelszczyzna zaznaczyła swoje miejsce nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. (Posłanka podkreśla znaczenie regionu w skali kraju i na świecie.)
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące nieuwzględnienia pracowników warsztatów terapii zajęciowej i powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności w programie dodatków motywacyjnych dla pracowników pomocy społecznej. Zapytała o powody takiego stanu rzeczy i zapowiedziała złożenie interpelacji.
Wdrożony został program 'Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027'. (Posłanka informuje o programie dodatków motywacyjnych)
Ale ten program nie objął pracowników WTZ-etów, tzw. warsztatów terapii zajęciowej. (Posłanka wskazuje na pominięcie w programie pracowników WTZ)
Czy ten program napisano na kolanie? (Posłanka krytykuje program i sposób jego wdrożenia)
Posłanka wygłosiła krytykę obecnego rządu, zarzucając im przypisywanie sobie zasług poprzedników w kontekście programu 500+ i jego waloryzacji do 800+. Przypomniała wcześniejszą krytykę programu ze strony obecnej koalicji rządzącej. Zasugerowała również, że obecne działania rządu służą kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego.
Nie macie swoich osiągnięć, więc chwalicie się osiągnięciami poprzedników, tak jakby były wasze.
Pani Leszczyna jeszcze przed wyborami w 2022 r. krytykowała ten program, mówiąc: trudno powiedzieć, czym tak naprawdę jest 500+, bo nie poprawiło to w ogóle jakości życia.
Ktoś z was, ktoś z Platformy Obywatelskiej, obrzydliwie wypowiadał się, że to jest program, który wspiera patologię.
W maju 2023 r. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zmianę programu 500+ na program 800+.
W styczniu 2024 r. pani minister Gajewska mówi: wprowadziliśmy program 800+.
Posłanka zwróciła uwagę na ważność dodatku motywacyjnego dla wszystkich pracowników urzędów pracy, krytykując podział na pracowników 'kluczowych' i pozostałych. Zasugerowała, aby ujednolicić procedury i wprowadzić decyzje administracyjne w sprawie uznania lub utraty statusu osoby poszukującej pracy we wszystkich urzędach.
Nie może być tak, że w ustawie jest katalog określonych stanowisk, a osoby je zajmujące nazywa się pracownikami kluczowymi.
W urzędach wojewódzkich, powiatowych urzędach pracy oraz hufcach pracy nie powinno się różnicować pracowników.
Zarówno uznanie za osobę poszukującą pracy, jak i utrata statusu poszukującego pracy powinny być potwierdzone decyzją administracyjną.
Posłanka pytała o dostępność internetu dla wszystkich, zwracając uwagę na cyfrowe wykluczenie w Polsce i problemy z realizacją programu 'Polska cyfrowa' w województwie lubelskim. Zapytała, jak rząd zamierza przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu w kontekście prezydencji Polski w UE.
Mówimy o sztucznej inteligencji, ale w dalszym ciągu w Polsce jest mnóstwo terenów, które są cyfrowo wykluczone. (Krytyka obecnej sytuacji cyfryzacji w Polsce, kontrast z rozwojem sztucznej inteligencji)
W roku prezydencji Polski w Unii Europejskiej pytam, jak rząd zadba o te cyfrowe priorytety, biorąc pod uwagę przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu. (Pytanie retoryczne skierowane do rządu, podkreślające wagę cyfryzacji w kontekście prezydencji w UE)
Pytam zatem o Program Operacyjny ˝Polska cyfrowa˝, jak będzie realizowany dla województwa lubelskiego. Dlaczego w województwie lubelskim firmy wycofują się z realizacji, a przetargi są unieważniane? (Konkretne pytanie o realizację programu cyfryzacji w regionie, wskazujące na problemy z jego wdrażaniem)