Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.
Poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia 119. rocznicy stracenia Stefana Okrzei.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Pochodzi z rodziny robotniczej. Podjęła nieukończone studia z fizyki technicznej. W 2015 uzyskała licencjat z filologii indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała m.in. w firmie IT oraz jako menedżerka w zajmującej się edukacją Fundacji HerStory. Wstąpiła do Partii Razem (w latach 2019–2024 działającej jako Lewica Razem), weszła w skład rady krajowej ugrupowania, a także została jej liderką we Wrocławiu. W 2018 bez powodzenia kandydowała do Rady Miejskiej Wrocławia z ramienia KWW „Wrocław dla Wszystkich”. W 2019 i 2023 bezskutecznie ubiegała się o mandat poselski w okręgu wrocławskim, startując z drugiego miejsca na listach Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Nowej Lewicy i uzyskując odpowiednio 10 212 głosów oraz 19 434 głosy. W 2024 została wybrana radną Sejmiku Województwa Dolno…
24
4
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła oświadczenie, w którym poparła projekt ustawy o zmianie Kodeksu karnego, jednocześnie krytykując jego niekompletność w zakresie ochrony osób LGBT+ i innych grup narażonych na dyskryminację. Zapowiedziała zgłoszenie poprawek rozszerzających katalog przestępstw z nienawiści.
Zamiast ochrony LGBTQiA mamy ochronę LGB. To nie jest w porządku - to rażące przeoczenie. (Posłanka krytykuje brak pełnej ochrony dla osób LGBT+ w projekcie ustawy)
Bez uwzględnienia przesłanek dyskryminacyjnych dotyczących stanu zdrowia lub choroby wykluczymy z ochrony np. osoby neuroatypowe - z autyzmem czy ADHD. (Gwar na sali) (Posłanka wskazuje na lukę w projekcie ustawy dotyczącą osób neuroatypowych, co wywołuje reakcję sali)
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Zwróciła uwagę, że proponowane zmiany są niewystarczające, szczególnie w kontekście wykluczenia niektórych grup społecznych, takich jak osoby 50+. Podkreśliła potrzebę programów wspierających dostosowywanie miejsc pracy do zmian demograficznych i zwalczania uprzedzeń pracodawców. Posłanka skrytykowała również wykluczenie części pracowników urzędów pracy z dodatków motywacyjnych, co może prowadzić do problemów w funkcjonowaniu tych urzędów.
Dziś rynek pracy wygląda inaczej. Bezrobocie jest rekordowo niskie, ale wciąż istnieją grupy społeczne, które borykają się z wykluczeniem na rynku pracy, np. osoby po 50. roku życia.
Czy naprawdę chcemy tworzyć nierówności wśród tych, którzy już teraz zmagają się z niskimi wynagrodzeniami?
Posłanka skrytykowała posła Rutnickiego za kłamstwa dotyczące wiz i zarzuciła rządowi hipokryzję w sprawie paktu migracyjnego, twierdząc, że prowadzi to do negatywnych konsekwencji.
Pan poseł Rutnicki jak zwykle kłamie. To jest jego stara i absolutnie nieprawdziwa śpiewka o wizach. (Po wypowiedzi posłanki, słychać oklaski)
Jedno mówicie, drugie robicie. (Posłanka krytykuje działania klubu KO)
Fundujecie nam drugi Magdeburg. (Posłanka kończy wypowiedź, słychać oklaski)
Posłanka wyraziła poparcie Koła Razem dla idei jawności płac, podkreślając jej znaczenie w walce z dyskryminacją i wzmacnianiu pozycji pracowników. Zwróciła jednak uwagę na niedostateczne dopracowanie projektu ustawy i brak konsultacji z Radą Dialogu Społecznego. Z powodu licznych wad projektu, posłanka złożyła wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.
Transparentność wynagrodzeń jest bowiem jednym z kluczowych mechanizmów przeciwdziałania dyskryminacji płacowej, redukcji asymetrii informacyjnej na rynku pracy oraz wzmacniania negocjacyjnej pozycji pracowników.
Takie rozwiązania były długo wyczekiwane przez stronę społeczną, dlatego niepokojący jest fakt, że w prace nad tym projektem nie była zaangażowana Rada Dialogu Społecznego.