Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.
Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź w 2024 roku.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia 81. rocznicy zbrodni ludobójstwa dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich.
Syn Tadeusza i Ireny. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował m.in. jako instruktor w zakładowym domu kultury przy ZPB nr 8 im. Szymona Harnama w Łodzi (1975–1980). W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, został kierownikiem działu organizacyjnego w Regionie Ziemia Łódzka związku. W latach 1989–1990 był przewodniczącym komisji zakładowej „Solidarności”. Od 1990 związany z Łódzkim Porozumieniem Obywatelskim. Po wyborach samorządowych w tym samym roku na wniosek Grzegorza Palki objął obowiązki sekretarza Łodzi, sprawował także funkcję sekretarza Unii Metropolii Polskich. Był doradcą premiera Jerzego Buzka do spraw samorządu terytorialnego i współtwórcą reformy samorządowej z 1999. Od 1999 związany z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, początkowo jako jej sekretarz…
57
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Stwierdził, że ustawa ma służyć efektywności samorządów, a dostęp do informacji prowadzi do konkurencyjności. Wspomniał też o swoim wcześniejszym projekcie dotyczącym upublicznienia cen usług komunalnych i zaapelował o poparcie dla omawianej ustawy.
Jeżeli dostęp do informacji jest centralizacją, to to jest jakieś pomylenie pojęć. (Poseł Tomaszewski krytykuje pojmowanie dostępu do informacji jako centralizacji)
Dlaczego w niektórych miejscach mają być bardzo niskie, a w niektórych - bardzo wysokie stawki za śmieci, ceny biletów, stawki za odprowadzanie ścieków i usługi wodno-kanalizacyjne? (Poseł Tomaszewski pyta o różnice w stawkach za usługi komunalne)
Poseł skrytykował wcześniejszą wypowiedź posłanki chwalącej reformy Leszka Balcerowicza, przypominając jego wcześniejsze koncepcje reformy socjalizmu i kontrastując je z propozycjami reformy rynkowej z zabezpieczeniem społecznym, która została zaprezentowana na zjeździe „Solidarności”. Zauważył, że ostatecznie wprowadzono reformy Balcerowicza, które miały negatywne konsekwencje społeczne.
W grudniu 1980 r. w Łodzi odbywała się ogólnokrajowa konferencja gospodarcza na temat, jak reformować gospodarkę, na kanwie właśnie wschodzącej ˝Solidarności˝, która miała być zabezpieczeniem tej reformy. I na tej konferencji w Łodzi, na Uniwersytecie Łódzkim furorę zrobił Leszek Balcerowicz, ale wówczas Leszek Balcerowicz chciał reformować socjalizm. (Poseł Tomaszewski przywołuje mało znany fakt historyczny o początkowych koncepcjach Balcerowicza)
A Leszek Balcerowicz przeszedł na skrajnie odwrotną pozycję, czyli zamiast reformy gospodarczej o zabezpieczeniach społecznych zaproponował właśnie taką skrajną, liberalną, monetarystyczną reformę, która niestety doprowadziła do tragedii społecznej. (Ostra krytyka reform Balcerowicza)
Poseł przedstawił pomysł na produkcję nawozów w obiegu zamkniętym, wykorzystując dwutlenek węgla z elektrowni, chłód z LNG i energię z OZE.
Władysław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla za swoich ˝Chłopów˝. Teraz potrzebna jest nagroda i potwierdzenie uznania Unii Europejskiej za następujące polskie chłopskie myślenie. (Poseł rozpoczyna swoją wypowiedź od porównania swojego pomysłu do osiągnięcia Reymonta, co może być odebrane jako nadmierny patos)
Produkcja nawozów bez emisji dwutlenku węgla to polski rewelacyjny model na czas kryzysu i wojny energetycznej, model gospodarki obiegu zamkniętego. (Poseł kończy swoją wypowiedź z silnym akcentem na innowacyjność i korzyści płynące z proponowanego rozwiązania)
Poseł wygłosił krytyczną opinię na temat projektu ustawy o zmianie Kodeksu karnego, wskazując na ryzyko nadinterpretacji przepisów dotyczących mowy nienawiści i ich negatywny wpływ na wolność twórczości.
Ochrona, która staje się atakiem, nie jest ochroną. (Poseł rozpoczyna swoją wypowiedź od paradoksalnego stwierdzenia, krytykując projekt ustawy.)
Czy ˝Chłopi˝ będą chronieni, czy też atakowani? (Poseł retorycznie pyta o losy dzieła Reymonta w kontekście proponowanych zmian w Kodeksie karnym.)
Dochodzimy do absurdu i prosiłbym, żeby państwo mieli tę refleksję, że ta dywagacja może uczynić wiele szkód i ataków zamiast ochrony każdego człowieka. (Poseł kończy swoją wypowiedź apelem o refleksję i ostrzeżeniem przed negatywnymi skutkami projektu.)
Poseł wygłosił oświadczenie na temat efektywności samorządów, podkreślając wagę dostępu do informacji porównawczych dla obywateli. Wskazał na przykład cen węgla, które spadły po upublicznieniu, i postulował podobne rozwiązania dla usług komunalnych. Zapowiedział też odniesienie się do Polskiego Ładu w kolejnym oświadczeniu.
Kiedy mieszkańcy, podobnie jak samorządowcy, mieli możliwość porównać te ceny w wyszukiwarce ogólnopolskiej utworzonej przez ministra cyfryzacji, bardzo szybko te ceny były obniżane w ramach przedziału od 2 tys. do 1,5 tys. zł. (Poseł argumentuje za transparentnością cen usług publicznych, wskazując na przykład spadku cen węgla po udostępnieniu informacji porównawczych.)
Obywatele powinni móc porównać, jakie ceny są oferowane w jednostkach samorządu terytorialnego, oceniać i pytać, dlaczego porównywalne usługi często się różnią, i to bardzo dalece. (Poseł postuluje większą transparentność w zakresie cen usług komunalnych.)