Poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
W 1989 ukończyła studia na Akademii Rolniczej w Lublinie, uzyskując tytuł zawodowy inżyniera. Na początku lat 90. zajęła się prowadzeniem wraz z mężem działalności gospodarczej; utworzyli przedsiębiorstwo produkujące osłony i dekoracje okienne. W 2018 weszła w skład rady nadzorczej organizacji gospodarczej Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan”. Za zaangażowanie w inicjatywy związane z walką z zanieczyszczeniem powietrza otrzymała tytuł „Lublinianki Roku 2017”, nadawany przez „Kurier Lubelski”. Działaczka Fundacji Po Ludzku Do Zwierząt – Przyjazna Łapa. Wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. Z listy tej partii w wyborach samorządowych w 2010 została wybrana na radną Sejmiku Województwa Lubelskiego. Uzyskiwała mandat także w kolejnych wyborach (2014, 2018 i 2024). W sejmiku była m.in. przewodni…
81
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła pytanie dotyczące braku kontroli MSZ nad firmami pośredniczącymi w wydawaniu wiz w latach 2019-2023, sugerując faworyzowanie jednej agencji i pytając o możliwe motywacje oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Brak tego nadzoru pozwolił firmom pobierać ogromne kwoty od migrantów w wysokości od 18 do 40 tys. za wizę. (Opisując skalę nadużyć finansowych)
Czy brak nadzoru był świadomym działaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych pokierowanym chęcią zysku? (Zadając retoryczne pytanie o motywacje braku nadzoru)
Czy nie naraził naszego kraju na zagrożenie, ryzyko utraty bezpieczeństwa? (Podnosząc kwestię bezpieczeństwa narodowego)
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące wykorzystania pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy. Wskazała konkretne kwoty i obszary, na które zostały przeznaczone, podkreślając rolę rządu w odzyskaniu tych środków i ich pozytywny wpływ na polską gospodarkę i życie obywateli.
7,5 mld zł, szanowni państwo, trafiło na wsparcie niskoemisyjnego transportu publicznego oraz modernizację 478 km linii kolejowych. (Posłanka wymienia konkretną kwotę przeznaczoną na transport publiczny i modernizację linii kolejowych)
Rząd Donalda Tuska odzyskał środki z KPO. (Posłanka podkreśla rolę rządu w odzyskaniu środków z KPO)
Posłanka zadała Ministrowi pytania dotyczące roli polskiej prezydencji w UE w zapewnieniu konkurencyjności i bezpieczeństwa żywnościowego europejskiego rolnictwa, w kontekście umowy Mercosur, Zielonego Ładu oraz kryzysu w polskiej branży cukrowej.
Czy polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej może odegrać znaczącą rolę w utrzymaniu konkurencyjności europejskiego rolnictwa oraz czy może przyczynić się do zabezpieczenia odpowiedniego poziomu jego produktywności? (Posłanka rozpoczyna interpelację pytaniami o rolę polskiej prezydencji w UE)
W tym kontekście chcę także poruszyć temat kryzysu polskiej branży cukrowej po ogromnym, dwudziestotrzykrotnym wzroście importu cukru z Ukrainy w 2023 r. (Posłanka zwraca uwagę na problemy polskiej branży cukrowej)
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące raportu NIK o złych warunkach w domach pomocy społecznej i zaapelowała o poprawę sytuacji najsłabszych.
Wykryto naruszenia praw mieszkańców DPS, przede wszystkim prawo do wolności osobistej, nietykalności cielesnej i prywatności. (Posłanka opisuje niepokojące ustalenia raportu NIK)
W tym przedświątecznym okresie pochylmy się nad tym problemem, zainteresujmy się nim i pracujmy nad tym, aby najsłabsi, najbardziej potrzebujący podopieczni w DPS-ach mieli zapewnione należyte warunki i bezpieczeństwo zdrowotne. (Emocjonalny apel posłanki o poprawę losu mieszkańców DPS-ów)
Posłanka KO skrytykowała rząd PiS za zwiększenie deficytu budżetowego i obchodzenie reguł fiskalnych, pytając o możliwość szybszego wyjścia z procedury nadmiernego deficytu.
Rząd Morawieckiego podłożył swoim następcom finansową bombę z opóźnionym zapłonem, zostawiając w spadku po 8 latach swoich rządów deficyt budżetowy przekraczający dopuszczalne normy unijne.
(Mówiąc o funduszach celowych w Banku Gospodarstwa Krajowego) W 2016 r. 15 mld rozdzielono poza kontrolą parlamentarną i społeczną, a w roku 2023 - już 131 mld. To wzrost o ponad 100 mld, czyli 3% PKB.