Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - Pani Monika Horna-Cieślak.
Kandydat na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 - Pani Karolina Maria Bućko.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Włodzimierz Czarzasty.
Agnieszka Ewa Dziemianowicz-Bąk (ur. 20 stycznia 1984 we Wrocławiu) – polska polityczka, pedagożka, filozofka, badaczka i działaczka społeczna, doktor nauk humanistycznych, posłanka na Sejm IX i X kadencji (od 2019), minister rodziny, pracy i polityki społecznej w trzecim rządzie Donalda Tuska (od 2023).
27
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Minister wygłosiła oświadczenie dotyczące projektu nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed przemocą, w tym mobbingiem. Podkreśliła potrzebę dostosowania prawa do obecnych realiów i zmian społecznych. Wskazała na alarmujące statystyki dotyczące mobbingu w Polsce i przedstawiła główne założenia proponowanych zmian, takie jak uproszczenie definicji mobbingu, uniezależnienie jego stwierdzenia od intencjonalności sprawcy, podniesienie minimalnego progu zadośćuczynienia dla ofiar oraz wprowadzenie obowiązku przeciwdziałania mobbingowi w regulaminie pracy. Minister zapowiedziała konsultacje społeczne i międzyresortowe projektu.
Polska kultura pracy i prawo pracy muszą iść z duchem czasów.
Przemocowe zjawiska, które jeszcze 20 lat temu uchodziły za normalne, dziś postrzegamy jako szkodliwe, krzywdzące czy wręcz nielegalne.
Według badań aż 40% pracowników doświadczyło niewłaściwego traktowania w ciągu ostatnich 5 lat ich pracy.
W 2023 r. ponad 40% pracowników deklarowało wprost, że doświadczyło zachowań o charakterze mobbingowym.
Nawet w firmach, w których istnieje oficjalna polityka antymobbingowa, aż 70% badanych nie czuje wsparcia ze strony swojej organizacji.
Minister przedstawiła dwa projekty ustaw dotyczące rynku pracy i zatrudnienia cudzoziemców. Celem projektów jest zapewnienie bezpieczeństwa polskiej pracy poprzez stabilizację sytuacji pracowników, wsparcie pracodawców i pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia. Projekty mają uwzględniać wyzwania związane z rozwojem technologii, zmianami demograficznymi i dostosowaniem rynku pracy do zielonej transformacji. Minister podkreśliła konieczność uporządkowania przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców, aby zapobiec nadużyciom i zapewnić bezpieczeństwo zarówno polskim, jak i zagranicznym pracownikom.
Wizy wówczas były rozdawane nielegalnie, masowo, bez zachowania odpowiednich procedur i z narażeniem bezpieczeństwa Polski oraz wszystkich państw strefy Schengen.
Wszystko wskazuje na to, że polskie wizy można było dostać za łapówkę, a proceder ten trwał przez lata.
Nie ma zgody na wyzysk, nie ma zgody na wypychanie ludzi do szarej strefy.
Zła praca nie może wypierać dobrej pracy.
Prawo musi chronić wszystkich uczciwie pracujących, zarówno cudzoziemców, jak i Polaków, a także ich uczciwych pracodawców.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wygłosiła oświadczenie dotyczące projektu ustawy wdrażającej unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Podkreśliła wagę równości płac kobiet i mężczyzn, wskazując na negatywne konsekwencje luki płacowej. Minister zapewniła, że jej resort pracuje nad wdrożeniem dyrektywy, powołując specjalny zespół i prowadząc konsultacje międzyresortowe i społeczne.
Mówiąc jeszcze bardziej obrazowo, chodzi o to, żeby pani Karolina, która pracuje obok pana Karola na takim samym stanowisku, która ma podobny zakres obowiązków, nie otrzymywała pensji niższej np. o 10% tylko z tego tytułu, że jest kobietą.
Niższe zarobki kobiet to po prostu mniej środków na życie, ale też niższa emerytura, frustracja i zwykłe poczucie krzywdy.
To jest po prostu zwykła nieuczciwość.
Jeszcze raz, drogie panie, pracownice, pracowniczki, koleżanki: nie, nie powinnyście zarabiać mniej tylko dlatego, że jesteście kobietami.
Żądajcie egzekwowania równości.