Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.
Poselski projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Brak druków
Z wykształcenia magister inżynier mechanik, absolwent Wydziału Mechanicznego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (1987). Ukończył również studia podyplomowe – m.in. menedżerskie (w 2001 na Politechnice Łódzkiej) i z zakresu obrotu oraz zarządzania nieruchomościami (w 2009 w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie). Od 1988 zatrudniony w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łowiczu, w latach 1990–1991 pełnił funkcję zastępcy spółdzielni, później do 2002 pracował na kierowniczych stanowiskach w prywatnych przedsiębiorstwach. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2002 do 2006 był zastępcą burmistrza Łowicza, w 2007 został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Skierniewicach. W 2006 i w 2010 wybierany na radnego powiatu łowickieg…
19
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Sekretarz Stanu w MON zaprzeczył zawieszeniu rozmów z Koreą Południową i USA, zapewniając o kontynuacji współpracy obronnej i realizacji umów zgodnie z harmonogramem. Podkreślił dobre relacje z administracją amerykańską i brak wpływu sytuacji politycznej Korei na kontrakty zbrojeniowe. Poinformował o dostawach sprzętu wojskowego i trwających negocjacjach.
Nie wiem, skąd u pana ta wiedza, że Ministerstwo Obrony Narodowej zawiesza jakiekolwiek rozmowy czy z Koreańczykami, czy z Amerykanami. Ująłbym rzecz delikatnie: minął się pan z prawdą albo pan czyta niesprawdzone źródła. (Sekretarz Stanu w MON w odpowiedzi na pytanie posła, sugerując, że jego informacje są nieprawdziwe)
Korea postrzegana jest jako bardzo ważny partner Polski w budowaniu potencjału odstraszania oraz potencjału obronnego naszego kraju, a negocjowane właśnie drugie umowy wykonawcze znacząco zwiększają potencjał serwisowo-naprawczy. (Sekretarz Stanu w MON podkreśla strategiczne znaczenie współpracy z Koreą)
W efekcie dobrej współpracy i realizacji dostaw sprzętu mamy już w Polsce 98 czołgów K2, 160 armatohaubic K9, 12 samolotów FA-50 oraz 90 modułów wyrzutni Homar-K. (Sekretarz Stanu w MON wymienia konkretne liczby dostarczonego sprzętu, demonstrując postęp we współpracy)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie wstrzymujące na 90 dni finansowanie wszystkich programów pomocowych dla państw obcych. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami dostawy uzbrojenia realizowane ze środków narodowych, a także będące przedmiotem umów w ramach pożyczek bezpośrednich oraz gwarancji pożyczkowych nie podlegają wstrzymaniu. Ponadto, co najistotniejsze - zostało to potwierdzone przez stronę amerykańską - rozporządzenie to nie dotyczy strony polskiej, dlatego możemy kontynuować negocjacje i realizację umów zgodnie z wcześniejszymi planami. (Sekretarz Stanu w MON wyjaśnia sytuację związaną z rozporządzeniem prezydenta Trumpa i jego wpływem na Polskę)
Sekretarz Stanu w MON krytykuje poprzedni rząd za niegospodarne zakupy sprzętu wojskowego, w tym brak offsetu i amunicji, oraz zapewnia, że obecny rząd naprawia te błędy, stawiając na polski przemysł zbrojeniowy i serwisowanie sprzętu w kraju.
Przede wszystkim po was poprawiamy. Poprawiamy to, co wy zepsuliście, to, czego nie zamówiliście. (Minister zaczyna swoje wystąpienie od ostrej krytyki poprzedników)
Zamówiliście te samoloty bez amunicji. Teraz wozimy się z tym i prosimy Amerykanów, Koreańczyków, żeby pozwolili nam kupić amunicję do tych samolotów. (Minister punktuje brak dalekowzroczności w zakupach)
Nie sztuką jest kupić, jednorazowo zapłacić za dany produkt, za dany asortyment zbrojeniowy, bo to jest tylko 1/3 życia tego sprzętu. 2/3 to są serwisy i remonty. (Minister podkreśla znaczenie serwisowania sprzętu w kraju)
Wasz tok myślenia, wasze myśli były bardzo krótkowzroczne. Nie patrzyliście ogólnie na polską gospodarkę, tylko wpychaliście miliony, miliardy dolarów obcemu kapitałowi. My ten tok myślenia absolutnie zmieniamy. (Minister zarzuca poprzednikom brak dbałości o polską gospodarkę)
Na żadne pytanie pan nie odpowiedział. (Poseł Ciecióra podsumowuje wystąpienie ministra, zarzucając mu unikanie odpowiedzi na pytania)
Sekretarz Stanu w MON poinformował o działaniach na rzecz wzmocnienia Sił Zbrojnych RP, rekordowych wydatkach na obronność w 2025 roku i wsparciu dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Podkreślił współpracę z Ministerstwem Aktywów Państwowych i dążenie do zaangażowania polskich firm w modernizację armii oraz ustanowienie zdolności produkcyjnych i serwisowych w kraju.
Konflikt zbrojny, który toczy się za naszą wschodnią granicą, przypomina nam o strategicznym znaczeniu zdolności obronnych państwa i roli, jaką odgrywa w tym zakresie polska gospodarka. (Minister podkreśla wagę konfliktu za wschodnią granicą dla rozwoju obronności)
Trzeba zaznaczyć, że na rok 2025 zostały przeznaczone rekordowe środki finansowe na wydatki na obronność - aż 4,7% PKB. To zdecydowanie najwyższa kwota, jaką Polska kiedykolwiek zainwestowała w Siły Zbrojne, najwięcej w NATO. (Minister chwali się rekordowymi wydatkami na obronność)
Należy zaznaczyć, że po objęciu władzy od poprzedników nie zrezygnowaliśmy z realizacji Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2023-2025, czyli nie wzorowaliśmy się na złych przykładach znanych z przełomu lat 2015-2016, uznając potrzebę szybkiego pozyskania sprzętu wojskowego. (Minister krytykuje poprzedników, sugerując ich błędy w polityce obronnej)
W ocenie Ministerstwa Obrony Narodowej posiadanie krajowych, niezależnych podmiotów przemysłu obronnego jest niezbędnym filarem zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju, kryzysu oraz bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. (Minister podkreśla znaczenie niezależnego przemysłu obronnego dla bezpieczeństwa państwa)
Realizując proces modernizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, dążymy zarówno do budowy potencjału militarnego, jak i przemysłowego naszego kraju. Polski przemysł zbrojeniowy jest kołem zamachowym polskiej, ogólnonarodowej gospodarki. (Minister podkreśla, że przemysł zbrojeniowy jest kołem zamachowym polskiej gospodarki)
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oświadczył, że dyskusja o wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę jest przedwczesna, a rząd nie planuje takiego kroku, koncentrując się na wsparciu logistycznym i wzmacnianiu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Polska angażuje się w pomoc Ukrainie na wielu płaszczyznach, ale priorytetem jest bezpieczeństwo państwa i ochrona granic. Partnerzy rozumieją i akceptują rolę Polski jako zaplecza logistycznego, nie oczekując wysłania wojsk.
Polska nie wyśle żołnierzy polskich na Ukrainę i rządu polskiego nie trzeba do tego wzywać, bo to jest jego stanowisko. (Cytując wypowiedź Władysława Kosiniaka-Kamysza, podkreślając stanowcze stanowisko rządu)
Polska robi bardzo dużo, aby nie tylko zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, ale być także zapleczem logistycznym wspierającym broniącą się Ukrainę. (Podsumowując zaangażowanie Polski w regionie)
Myślę, że w sposób jednoznaczny, panie pośle, zdefiniowałem to tutaj i odpowiedziałem na pana pytanie. Polska nie zamierza wysyłać Sił Zbrojnych na teren Ukrainy. (Zapewniając o jasności stanowiska Polski)
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej zapewnił o gotowości polskiej armii do obrony przed agresją, podkreślając zaangażowanie w NATO i modernizację sił zbrojnych. Zaznaczył, że Polska wzmacnia ochronę granicy polsko-białoruskiej i dąży do produkcji amunicji na swoim terytorium. Podkreślił, że armia polska jest obecnie najliczniejsza po 1989 roku.
na pewno odpowiedź na to pytanie chciałby usłyszeć Putin, jeżeli byłoby coś złego. (odnosząc się do pytania posła)
Armia polska w tej chwili jest najbardziej liczną armią, jeżeli chodzi o lata po 1989 r. - mamy już ponad 206 tys. żołnierzy zawodowych plus oczywiście jeszcze dodatkową rezerwę. (podkreślając siłę polskiej armii)