Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o Instytucie imienia Wincentego Witosa.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie.
Poselski projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym zmieniająca niektóre ustawy.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie wyboru składu osobowego Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Jest synem Tadeusza i Ireny. Absolwent liceum ogólnokształcącego w Pruszczu Gdańskim. W 1985 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1981 działał w Ruchu Młodej Polski. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”. Po ukończeniu studiów, w latach 1985–1989 pracował w Muzeum Historii Miasta Gdańska (w oddziale Wieża Więzienna i Katownia). W latach 1989–1997 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Należy do Gdańskiego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego. Od 1991 pełnił funkcję likwidatora majątku Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku. Poprowadził kilka wygranych postępowań o rewindykację majątku …
13
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł z PSL-TD poparł uchwałę upamiętniającą 105. rocznicę zaślubin Polski z morzem, cytując ks. Wryczę i kmdr. Pławskiego, podkreślając wagę tego wydarzenia i wierność przysiędze złożonej w Pucku.
I choć fale germanizmu groźnie biły i zalaniem ziemiom kaszubskim zagrażały, Kaszuba stał twardy i niewzruszony, jak ona - skała na morzu. Zawładnąć sobą nie dał, ducha polskiego w swej checzy kaszubskiej pielęgnował, pomimo wszelkich wysiłków nauczycieli, germanizatorów, a nieraz i księży. (Cytat z kazania ks. Józefa Wryczy, podkreślający opór Kaszubów wobec germanizacji)
Tego rodzaju podejście do sprawy jest absolutnie błędne, bowiem żadna przysięga nie może mieć w sobie nic symbolicznego i żadnego ersatzu. Żołnierz nasz walczył i umierał za Polskę niepodległą, a nie symboliczną. (Cytat ze wspomnień kmdr. Eugeniusza Pławskiego, krytykujący symboliczne podejście do zaślubin z morzem)
Odzyskaliśmy morze nie po to, by władać nim symbolicznie, a zaślubiny z morzem miały charakter w równym stopniu formalny i prawny jak każdy inny związek zawarty przed Bogiem. (Kmdr. Eugeniusz Pławski o charakterze zaślubin z morzem)
Poseł z PSL-TD przedstawił stanowisko popierające ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK, podkreślając ich wkład w walkę o wolność i nawiązując do ich powojennych prześladowań. Zaznaczył, że AK była wzorem dla 'Solidarności' i że pamięć o niej powinna być przestrogą przed podziałami.
Armia Krajowa, która powstała w 1942 r., była kontynuacją dwóch ugrupowań: Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. (Marek Biernacki przedstawia historię powstania AK)
Tak naprawdę to żołnierze Armii Krajowej zostali zdradzeni w 1945 r., tak jak i cała Polska. (Poseł opisuje powojenną sytuację żołnierzy AK)
W ramach państw alianckich walczyliśmy z Niemcami, ale zostaliśmy przez polityków obcych państw sprzedani. (Marek Biernacki o zdradzie aliantów)
Musimy pamiętać, że już we wrześniu 1939 r. tworzono zręby państwa podziemnego i podziemne siły zbrojne. (Poseł o początkach polskiego państwa podziemnego)
I właśnie też chciałbym, żeby dzień 14 lutego, to święto było dla nas przypomnieniem, żebyśmy w swoim zacietrzewieniu politycznym znowu nie stracili ojczyzny. (Apel posła o jedność w obliczu historii)
Poseł wygłosił mowę pochwalną na temat raportu Rady Języka Polskiego dotyczącego języka przekazów rządowych w czasie kryzysu zdrowotnego. Podkreślił wagę jasnej komunikacji, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa, i wskazał raport jako wzór dla innych sektorów. Odniósł się do przykładu komunikacji dotyczącej maseczek w czasie pandemii, krytykując sprzeczne komunikaty i ich długofalowe skutki. Zadeklarował poparcie swojego klubu dla przyjęcia raportu.
Jako minister wprowadzałem zarządzanie kryzysowe i wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z komunikacją, którą państwo tak wspaniale opisujecie.
Wczesna, pierwsza wypowiedź pana ministra Szumowskiego, który mówił, że maseczki są niepotrzebne, że nawet WHO jest przeciwko, że one nie chronią obywateli, zrobiła bardzo dużo szkody.
Polak był głupi przed szkodą i pozostał, nie chcę mówić, że aż tak głupi, ale w tym wypadku... Jak wejdziemy do apteki, czy ktoś tam stosuje maseczki, czy widzimy ludzi w maseczkach? Nie.