Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Józef Zych.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Kandydat na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych - Pan Konrad Komornicki.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Małecki.
Brak druków
Został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie. Z wykształcenia politolog, ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zakresu wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 2004 w biurze powiatowym w Zambrowie, którym kierował w latach 2008–2011. Następnie do 2015 zajmował stanowisko dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Został przewodniczącym wojewódzkich struktur Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników. Działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach w 2010 został wybrany na radnego powiatu zambrowskiego; zdobył wówczas 284 głosy w okrę…
38
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa poinformował o działaniach naprawczych w ARiMR, dzięki którym udało się wypłacić dopłaty za 2023 rok i zaliczki w kampanii 2024 roku. Do 3 lutego 2025 roku wypłacono łącznie ok. 14,2 mld zł. Celem jest wypłacenie jak największej ilości pieniędzy do końca marca. Polska agencja płatnicza jest największą w Europie i podejmuje liczne interwencje, w tym działania inwestycyjne.
Zastaliśmy bardzo trudną sytuację, jeśli chodzi o Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (Opisuje sytuację wyjściową)
Od opowiadania, jak dobrze jest rolnikom, nie będzie lepiej na wsi i w rolnictwie. Potrzeba konkretnych działań i takie są prowadzone. (Podkreśla potrzebę konkretnych działań zamiast pustych obietnic)
W listopadzie jednego dnia poszedł największy przelew w historii: 1,3 mld zł w ramach płatności. (Podkreśla skalę wypłat)
Sekretarz Stanu poinformował o wypłatach pomocy dla rolników poszkodowanych przez przymrozki, susze i powodzie w 2024 roku, a także o planach wypłaty kolejnych transz wsparcia w 2025 roku. Podkreślił starania ministerstwa w reagowaniu na kryzysy w rolnictwie.
Faktycznie 2024 r. nie był łatwym rokiem, jeśli chodzi o warunki pogodowe dla polskich rolników, polskich sadowników. (Sekretarz Stanu opisuje trudną sytuację w rolnictwie)
W związku z tym tam, gdzie nie trzeba było szacowania przez komisję, dostarczania protokołów... Dla tych upraw, które zostały zalane, pierwszy raz w historii zostały naniesione mapy obszarów, gdzie była woda, i obszarów, gdzie, jak deklarowano, były rośliny, które nie zostały jeszcze zebrane z pól, na podstawie czego taka pomoc mogła być wypłacona rolnikom, i tak się zadziało. (Sekretarz Stanu podkreśla innowacyjne podejście do wypłaty odszkodowań po powodziach)
Sekretarz Stanu informuje o działaniach podjętych w związku z ogniskiem pryszczycy w Niemczech, zapewniając o monitoringu sytuacji i wzmocnionych kontrolach na granicach. Podkreśla brak podstaw do zakazu importu zwierząt z Niemiec i apeluje o zaufanie do służb weterynaryjnych. Dziękuje pracownikom inspekcji za ich pracę.
Pryszczyca jest wirusową chorobą zwierząt parzystokopytnych, domowych oraz dzikich. (Sekretarz Stanu definiuje chorobę na początku wypowiedzi).
W tym miejscu chciałbym wszystkich tych, którzy chcą pojechać na granicę i zobaczyć, czy nie ma tam pryszczycy, odwieść od tego pomysłu. (Apel do obywateli o zaufanie służbom).
Są służby, inspekcje, które działają, a sytuacja oczywiście jest stale monitorowana. (Zapewnienie o ciągłym monitoringu sytuacji).
Jeżeli występują jakieś nieprawidłowości w dokumentacji, jest to od razu na bieżąco na granicy sprawdzane i jest kontakt z tymi, którzy wysyłają te przesyłki do miejsc docelowych. (Opis procedur kontrolnych na granicy).
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnił, że nie ma potrzeby nakładania embarga na produkty rolne, ponieważ Polska jest częścią jednolitego rynku europejskiego z jednolitymi przepisami. Zapewnił o monitorowaniu sytuacji epizootycznej i współpracy ze służbami weterynaryjnymi Niemiec, a także o braku planów wprowadzenia embarga.
Pamiętajmy, że embarga zawsze mogą zadziałać w obie strony.
My eksportujemy wiele produktów rolnych - 75% produktów trafia na rynek europejski, pozostałe 24% na rynki krajów trzecich.
Oczywiście widzimy trudną sytuację na rynku wieprzowiny - część wynika z pryszczycy, która jest w Niemczech, ale część to tendencja, która zawsze jest na początku roku po wzmożonych zakupach przed świętami Bożego Narodzenia.
Na szczęście nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy jak myślę, to było pojedyncze ognisko.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił projekt ustawy dostosowującej polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących sieci danych o zrównoważeniu gospodarstw rolnych (FSDN). Ustawa określa zasady zbierania danych, rolę agencji łącznikowej oraz wynagradzanie rolników za dobrowolne przekazywanie danych, obejmując aspekty ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Projekt ustawy określa zadania i właściwość organów i jednostek organizacyjnych w zakresie unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN), organizację i tryb pracy Komitetu Krajowego do spraw FSDN, zasady zbierania i przekazywania danych, tryb wyboru gospodarstw przekazujących dane i mechanizmy współpracy oraz zasady wynagradzania rolników za dobrowolne dostarczenie danych. (Sekretarz Stanu opisuje zakres ustawy.)
Przekazywanie przez rolnika danych do FSDN jest całkowicie dobrowolne i wymaga jego zgody. (Sekretarz Stanu podkreśla dobrowolność przekazywania danych przez rolników.)
Za udział w FSDN rolnikowi przysługuje świadczenie pieniężne, które będzie zwolnione z podatku dochodowego. (Sekretarz Stanu informuje o świadczeniu pieniężnym dla rolników za udział w FSDN.)