Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o Instytucie imienia Wincentego Witosa.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie.
Poselski projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym zmieniająca niektóre ustawy.
Komisyjny projekt uchwały w sprawie umowy UE - Mercosur.
Komisyjny projekt uchwały w sprawie umowy UE - Mercosur.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
W 1996 ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1994 zajął się prowadzeniem gospodarstwa sadowniczego, w 2002 objął funkcję prezesa Związkowi Sadowników RP. W latach 2002–2004 był przewodniczącym rady powiatu grójeckiego, następnie do 2005 pełnił funkcję starosty. W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła V kadencji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Startując wówczas z 9. miejsca na liście PSL w okręgu radomskim, zdobył 6954 głosy. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 11 614 głosów. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 9815 głosów. W 2013 po wpłynięciu do Sejmu stosownego wniosku Mirosław Maliszewski zrzekł się immunitetu. Prokurator przedstawił mu zarzut podrobienia podpisu żo…
24
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące polskiej prezydencji w UE, skupiając się na kwestiach rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Zaapelował do ministra o przedstawienie planów rządu w tym zakresie.
Wiele środowisk ma określone cele, które chciałoby podnieść w okresie sprawowania przez nas przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. (Poseł rozpoczyna od zwrócenia uwagi na duże zainteresowanie prezydencją)
Ta prezydencja służy też wzmocnieniu pozycji danego kraju członkowskiego i zamierzamy to, jak rozumiem, wykorzystać. (Podkreślenie znaczenia prezydencji dla wzmocnienia pozycji Polski)
Wydaje się, że w minionych 10-15 latach istnienia Unii Europejskiej jeszcze takich zagrożeń dla rolnictwa nie było. (Mocne stwierdzenie o zagrożeniach dla rolnictwa)
Proszę więc pana ministra o to, aby przedstawił, myślę: swoje, ale także całego rządu, założenia dotyczące polskiej prezydencji w kwestii rolnictwa. (Bezpośredni apel do ministra o przedstawienie planów rządu)
Poseł wygłosił komentarz do dyskusji o polskiej prezydencji w UE w kontekście rolnictwa, krytykując upolitycznianie debaty i wskazując na import z Ukrainy w 2022 r. jako największy cios dla polskiego rolnictwa.
To była sprawa importu produktów rolnych z Ukrainy. Chcę przypomnieć, że ten import nastąpił w 2022 r. Wszyscy doskonale wiemy, kto wtedy w Polsce sprawował prezydencję, czyli kto w Polsce rządził. I to był największy cios, który w ostatnim czasie dotknął polskie rolnictwo. (Poseł wskazuje na odpowiedzialność poprzedniego rządu za import z Ukrainy)
Mówię to tylko po to, żeby odejść od tych wątków politycznych w dyskusjach rolnych, bo one niczemu dobremu nie służą, bo rolnicy, mimo że nawet w pierwszym okresie mogą być poddani owej manipulacji, to w finale i tak podejmują rozsądne decyzje. (Apel o merytoryczną dyskusję o rolnictwie)
Poseł z PSL-TD pyta ministra rolnictwa o stan realizacji płatności obszarowych za 2024 rok, podkreślając ich znaczenie dla wsparcia finansowego rolników, szczególnie w kontekście trudnej sytuacji na rynku rolnym i zbliżających się prac wiosennych. Prosi o informacje dotyczące wypłaconych kwot, zaliczek i procentu rolników objętych wsparciem.
System płatności obszarowych jest jednym z elementów wspierania unijnego, europejskiego rolnictwa.
Sytuacja polskich gospodarstw rolniczych wskutek nieudolnej polityki sprzed 2-3 lat, która doprowadziła do nadmiernego importu z Ukrainy i załamania wielu rynków rolnych, które do tej pory nie mogą się odbudować, jest często nadwyrężona i te gospodarstwa potrzebują wsparcia finansowego.
A więc bardzo proszę, panie ministrze, o przedstawienie informacji Jak wygląda realizacja płatności obszarowych wobec rolnictwa za 2024 r., zarówno w zakresie wypłacanych wcześniej zaliczek, jak i w zakresie już pełnych płatności?
Poseł zapytał o postęp wypłat środków dla rolników poszkodowanych przez przymrozki i podziękował za skuteczne działania w pozyskiwaniu wsparcia finansowego.
Dzięki staraniom resortu ministra Czesława Siekierskiego zostało uruchomione wsparcie z Unii Europejskiej w kwocie 37 mln zł. (Mówiąc o działaniach rządu w celu uzyskania wsparcia dla rolników)
Po raz pierwszy w historii udało się z rezerwy budżetu Unii Europejskiej uzyskać nam, jako jednemu z nielicznych krajów, wsparcie dla rolników w największej kwocie. (Podkreślając wyjątkowość uzyskanego wsparcia)