Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składzie osobowym komisji sejmowej.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Ukończył prawo i ekonomię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Odbył też studia doktoranckie z prawa na macierzystej uczelni oraz studia podyplomowe z rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podjął pracę jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W 2006 bezskutecznie kandydował na radnego Ustrzyk Dolnych. Wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego, w wyborach w 2011 startował z jego ramienia do Sejmu. W wyborach samorządowych w 2014 został wybrany na urząd burmistrza Ustrzyk Dolnych z ramienia lokalnego komitetu. W 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W wyborach w 2019 bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora (otrzymał 81 983 głosy). W 2021 przystąpił do Polski 2050 Szymona Hołowni, objął funkcję p…
124
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł skrytykował poprzedni rząd za prorosyjską politykę i podkreślił, że Polska przejmuje prezydencję w UE w kluczowym momencie. Wezwał do wzmocnienia wschodniej granicy i podążania w kierunku silnej Europy, a nie ścieżką Węgier czy Słowacji.
Przejmujemy prezydencję po kraju, który wziął azymut Unii Europejskiej na Wschód, który już nie tylko depcze zasady Unii Europejskiej, udzielając azylu politycznego, nie tylko uśmiecha się do Władimira Putina, lecz także podaje mu rękę i chce z nim współpracować. (Ostre oskarżenie poprzedniego rządu o prorosyjskie działania)
Nie idźmy drogą Węgier, nie idźmy drogą Słowacji, nie idźmy w kierunku Putina. (Apel o odcięcie się od polityki Węgier i Słowacji oraz Rosji)
Idźmy w kierunku nowoczesnej, dobrej Europy, a w niej - silnej Polski. (Wezwanie do budowy silnej Polski w ramach nowoczesnej Europy)
Poseł zaapelował o wzmocnienie współpracy transgranicznej z Ukrainą, szczególnie w kontekście rozwoju przejść granicznych i wsparcia lokalnego biznesu, w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE.
Ta zachodnia Ukraina prosi o jedno, zwłaszcza lokalne samorządy, żebyśmy w okresie prezydencji wzmocnili tę współpracę lokalną, współpracę pomiędzy samorządami, które są przy granicy, te, które są po stronie ukraińskiej, i te, które są po stronie polskiej. (Poseł opisuje prośbę ukraińskich samorządów o wzmocnienie współpracy transgranicznej).
Lokalny biznes, lokalna gospodarka w takich powiatach jak bieszczadzki, przemyski czy lubaczowski na tej wojnie też dość mocno ucierpiały, bo ten handel przygraniczny, ta wymiana gospodarcza dość mocno na tym wszystkim ucierpiała. (Poseł zwraca uwagę na negatywny wpływ wojny na lokalną gospodarkę przygraniczną).
Tak że, panie ministrze, zwracam się z prośbą o to, aby w trakcie tej prezydencji rozmawiać z partnerami z Ukrainy o rozwoju kolejnych przejść granicznych na ścianie wschodniej i na terenie województwa podkarpackiego, ale także o tym, jak wzmocnić ten lokalny mały biznes przy granicy wschodniej. (Poseł apeluje o rozmowy z Ukrainą w sprawie rozwoju przejść granicznych i wsparcia lokalnego biznesu).
Poseł z Polska2050-TD omawia zmiany w administracji rządowej i samorządowej zawarte w projekcie ustawy. Chwali usprawnienia legislacyjne i przejrzystość, krytykuje przesunięcie kompetencji mieszkaniowych i zapowiada dyskusję nad poprawkami, deklarując poparcie klubu dla projektu.
Podkreślam, że nie byłoby akceptacji naszego klubu, gdybyśmy procedowali nad treścią przepisów w pierwotnym brzmieniu projektu, który wyszedł po Stałym Komitecie Rady Ministrów. (Poseł podkreśla, że pierwotna wersja projektu była nie do przyjęcia dla jego klubu)
Sprawy mieszkaniowe w ocenie Polski 2050 są tak ważne, że ich kompetencja powinna być u prezesa Rady Ministrów. (Poseł argumentuje, dlaczego polityka mieszkaniowa powinna być priorytetem na szczeblu premiera)
To sprawa ponadresortowa, a nie tylko jednego resortu. (Poseł wyjaśnia, dlaczego polityka mieszkaniowa nie powinna być ograniczona do jednego ministerstwa)
Poseł sprawozdawca informuje o sprawozdaniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dotyczącym projektu ustawy o ochronie cudzoziemców, wnosząc o jego uchwalenie przez Sejm.
Komisja po rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniach w dniach 21 stycznia, 4 lutego i 5 lutego, z czego 4 lutego to było wysłuchanie publiczne, wnosi, aby Wysoki Sejm raczył uchwalić projekt ustawy. (Poseł Romowicz podsumowuje pracę komisji i rekomenduje przyjęcie ustawy.)
Poseł podziękował ministrowi za uwzględnienie poprawek Polski 2050 do ustawy o ochronie cudzoziemców, podkreślił jej wagę w kontekście międzynarodowym i poprosił o przedstawienie danych dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Populizm jest popularny, ale pytanie, czy warto (Poseł rozpoczyna swoje wystąpienie od refleksji na temat popularności populizmu).
Ta ustawa jest potrzebna, tym bardziej teraz, kiedy to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, i zachowanie prezydenta Donalda Trumpa wpływa jeszcze bardziej na niepewność bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale i całej Europy (Poseł argumentuje potrzebę ustawy, odwołując się do sytuacji międzynarodowej).