Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Józef Zych.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Kandydat na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych - Pan Konrad Komornicki.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Małecki.
Brat Antoniego Samborskiego (posła ZSL na Sejm PRL). Po wysiedleniu z Kresów Wschodnich zamieszkał z rodziną w Rogowie Legnickim. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy. W 1969 ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. W 1977 uzyskał stopień doktora nauk historycznych na Uniwersytecie Moskiewskim w katedrze historii Słowian. W latach 1978–1983 pracował w dyplomacji, był m.in. I sekretarzem ambasady PRL w Wientianie w Laosie. Następnie do 1993 pełnił funkcję korespondenta „Zielonego Sztandaru” w Moskwie. Od 1962 działał w Związku Młodzieży Wiejskiej. Od 1964 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, następnie przystąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wybierany do władz krajowych tego ugrupowania. Spra…
46
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił mowę na temat projektu uchwały upamiętniającej bohaterów rewolucji 1905 roku. Podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla polskiej tożsamości narodowej, walkę o lepsze warunki życia i godną pracę. Wskazał na skutki rewolucji, takie jak wprowadzenie języka polskiego do szkół i rozwój ruchu spółdzielczego. Poseł zwrócił uwagę na rolę chłopów w rewolucji i powiązał ją z powstaniem Polskiego Związku Ludowego. Ostatecznie, jego klub parlamentarny poparł projekt uchwały.
Autentyzm, spontaniczność i determinację uczestników tych wydarzeń potwierdzają niektóre dane statystyczne.
My, ludowcy nie możemy nie zauważyć, że wydarzenia rewolucyjne w miastach, czyli m.in. w Warszawie, Łodzi, Częstochowie czy w Białymstoku, spowodowały swoiste przebudzenie wsi polskiej, czego wyrazem był bunt 1,3 tys. gmin wiejskich.
Warto odnotować, że rewolucja 1905 r. ukształtowała ideowo nowe pokolenie Polaków, które odegrało kluczową rolę w procesie odzyskiwania niepodległości w 1918.
Poseł z PSL-TD poparł projekt ustawy o zmianie ustawy o IPN, podkreślając potrzebę penalizacji zaprzeczania ludobójstwu na Kresach i utrwalenia pamięci o ofiarach. Zaproponował rozszerzenie zakresu zbrodni i korektę okresu ich trwania. Zapowiedział również inicjatywę ustawową ustanawiającą dzień pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach.
I tak proponowana w art. 1 pkt 1 zmiana całkowicie zasadnie dodaje do zbrodni nazistowskich i komunistycznych także zbrodnie popełnione przez członków i współpracowników Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. (Poseł argumentuje za zmianami w ustawie.)
Ogromne znaczenie będzie miała nowa regulacja, która jednoznacznie nakłada sankcje karne na osoby zaprzeczające historii ludobójstwa na Wołyniu i ją fałszujące - tu byśmy proponowali: na całych Kresach Wschodnich oraz: w latach 1939-1947 - oraz propagujące ideologię OUN-UPA i UPA, a także jej twórców i wykonawców. (Poseł podkreśla wagę penalizacji kłamstwa wołyńskiego.)
Jak pisał bowiem przed laty Feliks Budzisz, upiornym paradoksem jest fakt, że te potworne zbrodnie nie zostały oficjalnie potępione i sprawcy są nobilitowani do rangi bohaterów narodowych, zaś ludobójstwo określa się mianem walki narodowo-wyzwoleńczej. (Poseł cytuje Feliksa Budzisza, aby podkreślić absurd gloryfikowania sprawców ludobójstwa.)
Penalizacja kłamstwa wołyńskiego ma uświadomić ludziom złej woli, że jak twierdzi prof. Bogusław Paź, w prawie karnym i etyce obowiązuje zasada, iż od zbrodni ludobójstwa nie ma amnestii, nigdy odpowiedzialność za nią nie ulega przedawnieniu ani nie ma możliwości jej usprawiedliwienia. (Poseł cytuje profesora Bogusława Pazia, aby podkreślić brak możliwości usprawiedliwienia ludobójstwa.)
Poseł z PSL-TD argumentował za potrzebą obrony prawdy historycznej w relacjach polsko-ukraińskich i wyraził zaniepokojenie wycofaniem dotacji dla czasopisma 'Na Rubieży', które zajmuje się upamiętnianiem ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów.
Przecież jeśli mówimy o prawdzie, to mieści się w niej również fakt, że występujemy w obronie pamięci i czci także tych kilkudziesięciu tysięcy szlachetnych Ukraińców, którzy bronili Polaków, pomagali Polakom. (Podkreślając potrzebę pamięci o Ukraińcach pomagających Polakom)
Dlaczego wycofała pani dotacje dla czasopisma ˝Na Rubieży˝? (Pytanie do minister kultury w sprawie finansowania czasopisma historycznego)