Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Maciej Miłosz.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
Absolwent Politechniki Częstochowskiej, odbył też studia podyplomowe MBA. Zawodowo związany z sektorem prywatnym, był m.in. prezesem spółki prawa handlowego zajmującej się produkcją konstrukcji stalowych i zabudową aut ciężarowych. Został też współwłaścicielem rodzinnego przedsiębiorstwa działającego w sektorze wywozu nieczystości. Działał w jednej z częstochowskich rad dzielnic. W wyborach samorządowych w 2014 uzyskał mandat radnego Częstochowy z ramienia KW Mieszkańcy Częstochowy. W 2018 nie uzyskał reelekcji. Przystąpił później do Polski 2050 Szymona Hołowni, objął funkcję skarbnika zarządu regionu śląskiego partii. W wyborach parlamentarnych w 2023 został wybrany do Sejmu X kadencji z okręgu gliwickiego, kandydując z pierwszego miejsca na liście koalicji Trzecia Droga i otrzymując 17 …
41
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł wygłosił krytyczne stanowisko wobec biopaliw, wskazując na ich negatywny wpływ na środowisko i gospodarkę, mimo to zadeklarował poparcie dla omawianej ustawy.
Biopaliwa miały się stać dla nas zbawieniem. (Opisując początkowe, entuzjastyczne podejście do biopaliw)
Wielkie plantacje, wielkie tereny wykorzystywane na całym świecie pod produkcję biopaliw okazały się absolutnie dewastujące dla środowiska naturalnego. (Podkreślając negatywny wpływ biopaliw)
W tym momencie jest to trzeci najgroźniejszy gaz cieplarniany na ziemi i on również jest największym niszczycielem warstwy ozonowej. (Mówiąc o podtlenku azotu)
W Polsce rzeczywiście powinniśmy zastanowić się nad ograniczeniem ilości zużywania paliwa, a nie tylko nad zwiększeniem ilości biopaliw. (Apelując o szersze spojrzenie na problem)
Poseł wygłosił oskarżenie pod adresem Konfederacji o sprzyjanie interesom Rosji poprzez blokowanie sankcji na Gruzję i brak wsparcia dla protestujących Gruzinów. Porównał sytuację w Gruzji do sytuacji Polski w czasach Solidarności i wezwał do wspierania dążeń Gruzji do wolności.
Bardzo się dziwię Konfederacji, że frazesy o tym, że jesteście tacy patriotyczni, właśnie wyszły na tej mównicy. (Słowa skierowane do Konfederacji z wyczuwalną ironią)
Czasami bardziej reprezentujecie interesy naszych wschodnich sąsiadów niż interesy Polski i Unii Europejskiej. (Oskarżenie Konfederacji o sprzyjanie Rosji)
Tak samo Zachód wspierał 'Solidarność' w latach 70. i 80., żebyśmy nie byli sami. (Historyczne porównanie mające na celu uzasadnienie potrzeby wsparcia Gruzji)
Wy chcielibyście zostawić Gruzję i Gruzinów, tych, którzy chcą być wolni, samych. Wstydźcie się. (Emocjonalny apel do Konfederacji)
Poseł przypomniał o Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku, podkreślając cierpienie mieszkańców Śląska z rąk Armii Czerwonej, deportacje i brutalność. Zaapelował o pamięć o ofiarach i wyciągnięcie lekcji z historii, aby nie dopuścić do powtórki nienawiści i podziałów.
Zamiast sprawiedliwości nadeszła zemsta, zamiast spokoju - masowe represje z rąk Armii Czerwonej. (Mówiąc o sytuacji na Śląsku w 1945 roku)
Często wystarczyło jedno fałszywe słowo, jeden donos, by stracić wszystko: dom, prawa, godność, czasem życie. (Opisując mechanizm represji)
Tysiące ludzi trafiło do bydlęcych wagonów w podróży do nieludzkiej ziemi. (O deportacjach Ślązaków do ZSRR)
Pamięć o tych wydarzeniach to nie tylko hołd dla ofiar, ale także zobowiązanie. (Podsumowując znaczenie pamięci o Tragedii Górnośląskiej)
Nie pozwólmy, by nienawiść rządziła naszymi działaniami, nie pozwólmy się podzielić, nie pozwólmy, aby ktoś politycznie wykorzystywał polaryzację opartą na nienawiści do innych, sąsiadów, obcokrajowców, ludzi mówiących innymi językami, ludzi innych kultur. (Apel o jedność i przestrogę przed nienawiścią)
Poseł z Polska2050-TD argumentował, że Bałtyk jest kluczowy dla suwerenności i gospodarki Polski, szczególnie po zerwaniu szlaków handlowych ze Wschodem. Podkreślił potrzebę wzmocnienia Marynarki Wojennej w celu zabezpieczenia szlaków handlowych i energetycznych na Bałtyku oraz wyraził poparcie dla ustawy o znakach Sił Zbrojnych.
Suwerenność Rzeczypospolitej rozstrzyga się dziś na Bałtyku. (Stwierdzenie otwierające, podkreślające strategiczne znaczenie regionu)
Po zerwaniu szlaków handlowych i energetycznych ze Wschodem Bałtyk stał się naszym podstawowym, a może nawet jedynym oknem na świat. (Opisuje zmianę w geopolityce Polski)
Apeluję do Wysokiej Izby, aby postawić na bezpieczeństwo na Bałtyku. To jest nasze okno na świat, to jest serce naszej gospodarki. (Apel o priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa morskiego)
Poseł wygłosił krótkie przemówienie na temat historycznego i obecnego znaczenia dostępu do Morza Bałtyckiego dla Polski, podkreślając jego rolę jako 'okna na świat', szczególnie w kontekście zerwanych szlaków komunikacyjnych ze Wschodem. Następnie zadał ministrowi pytania dotyczące planów rozwoju i modernizacji Marynarki Wojennej oraz działań związanych z programem 'Bałtycka Warta' w ramach NATO.
Już od czasów średniowiecznych Bałtyk był polskim oknem na świat.
Wszyscy w szkole uczyliśmy się, że Polska żąda dostępu do morza.
Dziś w obliczu zerwania szlaków dostaw, szlaków komunikacyjnych i energetycznych ze Wschodem znów Bałtyk stał się polskim oknem na świat.