Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy.
Poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Brak druków
Syn Jerzego Ksawerego Zalewskiego, absolwenta SGH w Warszawie, żołnierza Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich, po II wojnie światowej zajmującego się planowaniem gospodarczym oraz budową i rozwojem fabryki części samochodowych w Łomiankach. Jego dziadkiem ze strony ojca był międzywojenny dyplomata Ksawery Józef Karol Zalewski. W 1990 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością edytorską. W latach 80. prowadził opozycyjną działalność wydawniczą. Należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. szkolnictwa wyższego. W latach 1989–1991 był doradcą ministra edukacji narodowej. W 1990 współtworzył Forum Prawicy Demokratycznej, z którym w 1991 przystąpił do Unii Demokratycznej. Zasiadał w ra…
8
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł zaznaczył, że brak zaufania do instytucji osłabia demokrację i jest wykorzystywany przez wrogie państwa. W kontekście wyborów prezydenckich, apelował o kompromis i wyłączenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej z rozstrzygania sporów wyborczych, proponując współpracę w celu przywrócenia zaufania do instytucji.
Wszyscy w tej Izbie wiemy, że aby wspólnota demokratyczna sprawnie działała, musimy mieć instytucje rozstrzygające spory, instytucje, które cieszą się zaufaniem. (Mówiąc o konieczności zaufania do instytucji w demokracji)
O sile kraju decyduje nie tylko odporność cywilna i militarna, lecz także zaufanie obywateli do instytucji państwowych. (Podkreślając znaczenie zaufania do instytucji państwowych)
Jeśli rozumiemy ten pogląd, to musimy pamiętać, że jednak instytucje państwowe nie są abstrakcyjne, że są żywe i działają w konkretnym kontekście. (Mówiąc o kontekście działania instytucji)
Tych wszystkich, którzy dziś a priori odmawiają współpracy przy znalezieniu tego konkretnego rozwiązania, pytam: Czy uważacie, że wasz upór ochroni Polskę od kryzysu prawnego, potencjalnie związanego z wyborami prezydenckimi? (Retoryczne pytanie do oponentów)
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej przedstawił główne cele modernizacji Marynarki Wojennej, skupiając się na programach zwiększających zdolności bojowe, takie jak pozyskiwanie nowych okrętów (Miecznik, Delfin, Kormoran II, Ratownik) oraz systemów autonomicznych. Wskazał na znaczenie modernizacji w kontekście wojny w Ukrainie i doświadczeń z wykorzystaniem systemów bezzałogowych. Sekretarz Stanu odniósł się również do programu 'Bałtycka Warta', potwierdzając udział Marynarki Wojennej w tej operacji NATO.
Modernizacja Marynarki Wojennej to proces ciągły i długotrwały, który w ostatnich latach uległ znacznemu przyspieszeniu.
Dodatkowo w ramach zamierzeń modernizacyjnych w kolejnych latach planuje się pozyskać okręty różnych klas, bazowe jednostki pływające oraz systemy autonomiczne i brzegowe, w tym okręty podwodne nowego typu 'Orka', korwety wielozadaniowe, zintegrowane systemy ochrony sił morskich 'Ostryga', bezzałogowe systemy zwalczania min, okręt wsparcia działań połączonych, pływające stacje demagnetyzacyjne, zbiornikowiec paliwowy, okręt wsparcia logistycznego oraz okręt hydrograficzny.
Te systemy bezzałogowe, także morskie, stanowią o sukcesie działań na morzu, także na morzu, nie tylko na lądzie.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej podkreślił wagę Marynarki Wojennej, szczególnie w kontekście działań hybrydowych i sabotażu. Wskazał na strategię rozwoju Marynarki Wojennej oraz trwające prace nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego. Zaznaczył również, że modernizacja Marynarki Wojennej odbywa się z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego i zbrojeniowego.
Marynarka Wojenna to bardzo ważny rodzaj Sił Zbrojnych, szczególnie istotny w kontekście działań, które dzisiaj obserwujemy, działań poniżej progu wojny, działań hybrydowych, sabotażu.
Obecnie wszystkie projekty, te, które są obecnie realizowane, realizowane są przez krajowy przemysł stoczniowy i zbrojeniowy lub przy jego współudziale.