Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - Pani Monika Horna-Cieślak.
Kandydat na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 - Pani Karolina Maria Bućko.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Kandydat na stanowisko Wicemarszałka Sejmu RP - poseł Włodzimierz Czarzasty.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2025.
60
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Posłanka wygłosiła oświadczenie dotyczące nadużywania tymczasowych aresztowań w Polsce i poparła projekt ustawy mający na celu zmianę tej sytuacji. Podkreśliła wagę poszanowania praw człowieka i konieczność wprowadzenia zmian w praktyce sądów.
Polska łamie prawa człowieka. (Posłanka rozpoczyna wypowiedź od mocnego stwierdzenia, oskarżając Polskę o łamanie praw człowieka w kontekście nadużywania tymczasowych aresztowań.)
Tym razem chodzi o nadużywanie tymczasowych aresztowań - wsadzanie ludzi za kraty przychodzi polskim sądom bardzo łatwo i często bez żadnego rozsądnego uzasadnienia. (Posłanka krytykuje sądy za zbyt łatwe i często bezzasadne stosowanie tymczasowych aresztowań.)
Czas na to, by w Polsce wymiar sprawiedliwości kojarzył się, no cóż, ze sprawiedliwością. (Posłanka kończy wypowiedź apelem o to, by wymiar sprawiedliwości w Polsce był rzeczywiście sprawiedliwy.)
Posłanka wygłosiła krytyczną wypowiedź dotyczącą zwolnień w polskim przemyśle, zarzucając rządowi bierność i brak skutecznej polityki przemysłowej.
Niestety tylko w tym przedświątecznym tygodniu 3 tys. pracowników polskiego przemysłu zamiast prezentu otrzymało informację o zwolnieniu. (Posłanka rozpoczyna wypowiedź od mocnego akcentu emocjonalnego, kontrastując świąteczny czas z informacjami o zwolnieniach)
Widział się pan z tymi ludźmi i oszukał ich pan. (Bezpośrednie oskarżenie premiera Tuska o złamanie obietnic wyborczych)
W samej Poczcie Polskiej chcecie zwolnić 10 tys. osób. (Podkreślenie skali planowanych zwolnień)
Na waszych oczach zamyka się w Polsce przemysł. (Dramatyczny obraz sytuacji polskiego przemysłu)
Weźcie się do roboty. (Bezpośredni, stanowczy apel do rządu o działanie)
Posłanka krótko skomentowała apel o obniżkę stóp procentowych, uznając go za słuszny, ale niewystarczający do rozwiązania problemów polskiej gospodarki i wzywając do zajęcia się tymi problemami.
Słusznie apelujecie o obniżkę stóp procentowych. Problem jest taki, że to nie odpowiada za 10 tys. osób, które zostaną zwolnione w Poczcie Polskiej i za zwolnienia w PKP Cargo. (Posłanka wskazuje na niespójność polityki gospodarczej)
Słusznie apelujecie, ale zajmijcie się polską gospodarką. (Posłanka wzywa do zajęcia się realnymi problemami gospodarczymi)
Posłanka zaapelowała o ponadpartyjne porozumienie w sprawie rozwiązania problemu potencjalnego sporu o zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi w kontekście wojny na Ukrainie. Zasugerowała ustępstwa ze strony PiS i koalicji rządzącej, proponując uznanie tzw. neosędziów. Posłanka wyraziła poparcie dla projektu ustawy Polski 2050 i gotowość do rozważenia propozycji Konfederacji, podkreślając konieczność kompromisu dla bezpieczeństwa państwa.
Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby kwestionować to, kto jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych w sytuacji, w której mamy konflikt zbrojny za naszą granicą.
Co wy wszyscy w ogóle robicie? Opamiętajcie się.
Mamy konflikt zbrojny, Rosja barbarzyńsko napadła na Ukrainę.
A jeśli nie potraficie się dogadać, to żadne z was nie powinno rządzić.
Posłanka przedstawiła dane o długich kolejkach do lekarzy specjalistów, wnioskując o debatę z udziałem premiera i ministra zdrowia na temat poprawy dostępu do opieki zdrowotnej. Zaznaczyła, że rząd miał rok na naprawę sytuacji, ale nie podjął wystarczających działań.
Średnio w 2024 r. w kolejce do lekarza specjalisty trzeba było spędzić 4 miesiące i tydzień. (kontekst: przedstawienie danych z raportu o kolejkach do lekarzy)
Przykład: dziecko z epilepsją do zdiagnozowania tej choroby poczeka w kolejce średnio przeszło rok. (kontekst: przedstawienie przykładu długiego czasu oczekiwania na wizytę u lekarza)
Na endoprotezę stawu kolanowego razem z diagnostyką pacjenci i pacjentki muszą czekać przeszło 20 miesięcy, czyli prawie 2 lata. (kontekst: przedstawienie przykładu długiego czasu oczekiwania na zabieg)
Odziedziczyliście to po Prawie i Sprawiedliwości... ale mieliście rok, żeby to naprawić. (kontekst: krytyka obecnego rządu za brak poprawy sytuacji w służbie zdrowia)