Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Małecki.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Józef Zych.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marcin Radwan-Röhrenschef.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pani Kamila Ferenc.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
35
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł z Polska2050-TD argumentuje za poparciem projektu ustawy, który ma na celu wykonanie wyroku TSUE dotyczącego delegowania sędziów. Krytykuje poprzedni rząd za brak reakcji na orzeczenie, które wskazywało na możliwość wpływania ministra sprawiedliwości na niezawisłość sędziowską. Podkreśla, że projekt ustawy wprowadza dodatkowe warunki i zmienia procedury delegowania sędziów.
Minister sprawiedliwości może bowiem delegować sędziego do sądu wyższej instancji na podstawie kryteriów, które nie są publicznie znane, przy czym decyzja o delegowaniu sędziego jest wyłączona spod kontroli sądowej. (Opisuje problem braku transparentności w delegowaniu sędziów)
Taki system stwarza zachętę dla sędziów delegowanych do orzekania zgodnie z wolą ministra sprawiedliwości. (Podkreśla potencjalny wpływ ministra na orzecznictwo)
Panie Pośle Woś! Dlaczego pan jako wiceminister sprawiedliwości nie pochylił się nad tym orzeczeniem? Dlaczego nie dokonaliście zmian? (Krytykuje brak działań poprzedniego rządu)
Poseł zapytał ministra o sędziów delegowanych, którzy jednocześnie pełnią funkcje zastępców rzecznika dyscyplinarnego, krytykując przy tym posłów PiS za ignorowanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości i hipokryzję.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nawet nie przejrzeli orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, a hipokryzja posła Wosia sięga naprawdę Mount Everestu. (Poseł krytykuje posłów PiS za ignorowanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości i hipokryzję posła Wosia.)
Chciałem zapytać, czy takie sytuacje mają jeszcze miejsce i ilu ewentualnie takich sędziów jest jednocześnie delegowanych i wykonuje obowiązki zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów. (Poseł pyta ministra o sytuacje, w których sędziowie delegowani pełnią jednocześnie funkcje zastępców rzecznika dyscyplinarnego.)
Poseł z Polska2050-TD poparł projekt ustawy o zmianie przepisów dotyczących ochrony cudzoziemców, argumentując to sytuacją na granicy z Białorusią i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, przy jednoczesnym poszanowaniu praw człowieka. Klub zgłosił propozycję wysłuchania publicznego.
Mam nadzieję, że przy debacie nad tym projektem będziemy mówić tylko: my, bo nie ulega wątpliwości, że Sejm, wszyscy posłowie widzimy konieczność zmian w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terenie naszego kraju. (Poseł wyraża nadzieję na ponadpartyjne porozumienie w kwestii zmian w ustawie.)
Polska musi być przygotowana na różnego rodzaju scenariusze rozwoju sytuacji. (Poseł podkreśla konieczność przygotowania na różne scenariusze na granicy.)
Posłowie Polski 2050 zawsze podkreślali, że bezpieczeństwo nie może wykluczać człowieczeństwa. (Poseł zaznacza, że bezpieczeństwo i humanitaryzm są równie ważne.)
Warto objaśniać i warto później, w czasie głosowania w komisji, a także na posiedzeniu plenarnym, mówić: my, my przyjmiemy ten dobry projekt. (Poseł zachęca do poparcia projektu ustawy.)
Poseł zadał ministrowi trzy pytania: o spójność projektu ustawy z jego poglądami, o otwartość na poszerzenie grup wrażliwych i o politykę innych państw w kwestii instrumentalizacji migracji.
Czy minister Maciej Duszczyk zmienił swoje poglądy, czy projekt ustawy, który pan minister przedstawiał, jest jednak zgodny z pana dotychczasowymi działaniami? (Poseł zadaje pytanie, cytując wiadomość od wyborcy, dotyczące spójności działań ministra.)