Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Marek Małecki.
Kandydat na członka Trybunału Stanu - Pan Józef Zych.
Poselski wniosek w sprawie wyboru pana Donalda Franciszka Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa - poseł Tomasz Zimoch.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z wykształcenia magister inżynier mechanik, absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Pracował m.in. jako wiceprezes i prezes Podkarpackiego Centrum Hurtowego Agrohurt. Dołączył do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach samorządowych w 2006 uzyskał mandat radnego gminy Świlcza. W wyborach w 2010 został wybrany na radnego powiatu rzeszowskiego, kandydując z ramienia PSL i zdobywając 709 głosów. W 2014 ubiegał się o funkcję wójta gminy Świlcza; został wybrany w pierwszej turze wyborów, otrzymując 4056 głosów. W wyborach w 2018 uzyskał reelekcję w pierwszej turze, otrzymując 4242 głosy. W 2021 został nowym prezesem ludowców w województwie podkarpackim, pokonał w głosowaniu posła Mieczysława Kasprzaka. W wyborach parlamentarnych w 2023 kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca listy Trzeciej Dr…
66
5
0
Brak członkostwa w komisjach
Poseł przedstawił stanowisko swojego klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o dostosowaniu do nomenklatury scalonej. Wyjaśnił, że projekt ma charakter techniczny, dostosowuje polskie prawo do przepisów UE i nie nakłada dodatkowych obciążeń. Poseł zaapelował o poparcie dla projektu.
Procedowana ustawa nie jest zwykłą formalnością, ale ważnym elementem dbałości o spójność i stabilność prawa krajowego. (Podkreślenie wagi ustawy)
Omawiana ustawa nie nakłada dodatkowych obowiązków ani obciążeń na przedsiębiorców czy obywateli. (Zapewnienie o braku dodatkowych obciążeń)
Jest to krok konieczny, przemyślany i zgodny z interesem Polski oraz zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej. (Apel o jednomyślne przyjęcie ustawy)
Poseł poruszył kwestię bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej, zwłaszcza w kontekście przeniesienia jej na północ kraju i Morze Bałtyckie. Odnosząc się do ataków na infrastrukturę krytyczną, np. w Ukrainie i na Morzu Bałtyckim, zapytał ministra o plany ochrony nowych systemów energetycznych przed takimi zagrożeniami. Poseł dopytywał o konkretne pomysły rządu, projekty ustaw i strategie obrony bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Jak przyszłe systemy, przyszła infrastruktura energetyczna będą chronione przed takimi atakami?
Czy mają państwo na to jakieś konkretne pomysły?
Jak będziemy dzisiaj bronić bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, żebyśmy nie byli podatni na tego typu ataki?
Poseł wygłosił oświadczenie dotyczące potencjalnego wpływu wejścia Ukrainy do UE na polskie rolnictwo. Wyraził obawy o konkurencyjność polskich rolników i przetwórców wobec ukraińskich producentów, pytając o plany rządu w tej sprawie i ewentualne okresy przejściowe.
Myślę i mam nadzieję, że nie o przetrwanie nam chodzi, ale przede wszystkim o rozwój i ekspansję naszego rolnictwa. (Poseł podkreśla, że polskie rolnictwo powinno się rozwijać, a nie tylko 'przetrwać' konkurencję z Ukrainy.)
Mieliśmy przykład zielonego ładu, niekontrolowanego napływu towarów, który uderzył w środowisko polskich producentów rolnych i przetwórców. Do dzisiaj zbieramy się po tym dobrodziejstwie. (Poseł przywołuje negatywne doświadczenia z 'zielonym ładem' jako argument za ochroną polskiego rynku.)
Czy wprowadzenie w sposób ciągły w przypadku wejścia na rynek wspólnotowy tak wielkiego wolumenu produkcji rolnej o niskich kosztach produkcji nie zaburzy, nie spowoduje upadku kolejnych polskich gospodarstw oraz firm z branży przetwórczej? (Poseł wyraża obawy o przyszłość polskich gospodarstw i firm przetwórczych.)
Poseł wygłosił oświadczenie wyrażając solidarność z protestującymi w Gruzji i potępiając stosowanie przemocy. Zaapelował o dialog i porozumienie, podkreślając znaczenie wartości demokratycznych. Zadeklarował, że przyjęcie uchwały w tej sprawie jest obowiązkiem Sejmu.
Woda, kamienie, armatki, gaz pieprzowy, granaty hukowe. To wszystko ćwiczyliśmy w naszej historii, nie tak dalekiej. (Opisując brutalność protestów w Gruzji i porównując je do wydarzeń z historii Polski)
Wartości takie jak wolność, szacunek, godność, prawa człowieka czy niezawisły wymiar sprawiedliwości są elementami, które na stałe wpisały się w standardy Europy i Polski. (Podkreślając fundamentalne wartości)
Poseł z PSL-TD krytykuje poprzedni rząd za utratę środków z KPO i pyta o wpływ potencjalnych zmian w polityce USA oraz zwiększonych wydatków na obronność na redukcję deficytu i rozwój gospodarczy. Pyta, czy plan budżetowy nie stanie się 'kagańcem' dla rozwoju gospodarki.
Jęcząc i płacząc na tym łez padole, chciałoby się powiedzieć, że bezpowrotnie straciliśmy część środków z KPO dzięki waszemu działaniu. (Krytyka utraty środków z KPO)
Moje pytanie, a właściwie kilka pytań brzmi zatem w sposób następujący: Czy w przypadku nagłej zmiany, szczególnie w zakresie obrony narodowej, tj. konieczności zwiększenia wydatków, będzie możliwe zredukowanie deficytu w założonym okresie? (Pytanie o wpływ wydatków na obronność na deficyt)
Czy ten średniookresowy plan budżetowo-strukturalny nie stanie się w pewnych elementach naszej działalności kagańcem rozwoju gospodarki? (Obawa o ograniczenie rozwoju gospodarczego)