4/5
35
32
Posłanka z klubu PiS wyraziła poparcie dla ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, podkreślając jej znaczenie jako symbolu walki o niepodległość i polskości. Zaznaczyła, że święto to ma na celu zainteresowanie młodych historią AK i przekazywanie jej dziedzictwa. Podkreśliła, że AK była fenomenem na skalę światową.
Możemy jedynie wyrazić żal, że to święto państwowe zostanie ustanowione dopiero teraz, 83 lata od powołania Armii Krajowej, tej największej i najliczniejszej podziemnej armii w okupowanej przez Niemców Europie. (Wyrażenie żalu z powodu opóźnienia ustanowienia święta państwowego.)
Prof. Andrzej Nowak trafnie ujął w słowach coś, co wyróżnia nas, Polaków. Powiedział bowiem, że istotą polskości jest niezgoda na zniewolenie. (Przytoczenie słów profesora Andrzeja Nowaka o istocie polskości.)
Armia Krajowa to fenomen na skalę światową także dlatego, że nie była to zwyczajna podziemna organizacja dywersyjna czy partyzancka powołana do walki z okupantem, ale było to zbrojne ramię polskiego państwa podziemnego, świetnie zorganizowanej struktury obejmującej swym zasięgiem całe terytorium II Rzeczypospolitej i prowadzącej rozwiniętą działalność administracyjną, polityczną i wojskową. (Opisanie Armii Krajowej jako fenomenu na skalę światową.)
I właśnie to oddziaływanie na całe społeczeństwo polskie, imponująca mobilizacja Polaków do powszechnego oporu wobec okupantów, a wreszcie zjednoczenie narodu polskiego we wspólnej sprawie, jaką była polska niepodległość, to największy sukces i najważniejsze dziedzictwo Armii Krajowej. (Podkreślenie sukcesu i dziedzictwa Armii Krajowej.)
Dziedzictwo Armii Krajowej z dumą przyjmujemy i zobowiązujemy się przekazywać je kolejnym pokoleniom. (Zobowiązanie do przekazywania dziedzictwa Armii Krajowej.)
Poseł podkreślił znaczenie 14 lutego jako daty powstania Armii Krajowej, poparł ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK, opisując jej historię, strukturę i rolę w walce o niepodległość. Zadeklarował poparcie klubu KO dla projektu ustawy.
W szeregach Armii Krajowej odnalazł się pełen przekrój polskiego społeczeństwa ludność miejska i wiejska, kwiat polskiej młodzieży, w tym harcerze, intelektualiści, artyści oraz przedwojenni żołnierze zawodowi. (Opisuje przekrój społeczeństwa w AK)
Armia Krajowa przestawała istnieć jako organizacja, pozostawała jednak jako zjawisko społeczne. Nie sposób bowiem było rozwiązać ducha AK, który był równoznaczny ze światopoglądem niepodległościowym. (Podkreśla trwałość idei AK)
Z uwagi na należyte kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i na upowszechnianie wiedzy o konspiracji niepodległościowej w latach 1939-1945 ustanowienie 14 lutego świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jest w pełni uzasadnione, szczególnie z uwagi na coraz mniej liczne grono żyjących weteranów, bohaterskich żołnierzy i żołnierek Polskiego Państwa Podziemnego, dla których to święto stanowić będzie kolejny wyraz pamięci i szacunku obecnych pokoleń. (Uzasadnienie ustanowienia święta)