26. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 8, 9 i 10 stycznia 2025 r.
9
559
158
2/5
Podczas posiedzenia Sejmu krytykowano rząd za politykę migracyjną i Zielony Ład, dyskutowano o przeniesieniu szczytu UE z Warszawy, a także wymieniano oskarżenia dotyczące polityki wizowej. Odrzucono wniosek o przerwę, a Marszałek zarządził przerwę przed rozpatrywaniem programu prezydencji UE.
Podczas posiedzenia Sejmu omówiono program polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, który spotkał się z poparciem koalicji rządzącej oraz krytyką opozycji, głównie z PiS i Konfederacji, w związku z brakiem konkretów i obawami o realizację polskich interesów. Minister Szłapka podkreślił priorytet bezpieczeństwa i konkurencyjności, odpierając zarzuty opozycji. Sejm przyjął dokument do wiadomości.
Sejm debatował nad projektem ustawy dotyczącym rozpoznawania spraw wyborczych przez Sąd Najwyższy, mającym na celu odsunięcie Izby Kontroli Nadzwyczajnej od orzekania w tych sprawach i zapewnienie stabilności procesu wyborczego, jednak projekt spotkał się z krytyką ze strony opozycji, która zarzuca mu niekonstytucyjność i pogłębianie chaosu prawnego. Kluby wyraziły swoje stanowiska, zgłoszono liczne pytania i wątpliwości dotyczące szczegółów proponowanych zmian, a ostatecznie projekt skierowano do dalszych prac w komisji sprawiedliwości, a wniosek o odrzucenie będzie głosowany.
Sejm debatował nad nowelizacją ustawy sankcyjnej mającej na celu przeciwdziałanie agresji Rosji na Ukrainę, dostosowanie do regulacji UE i uszczelnienie systemu sankcyjnego, wzmacniając rolę KAS i zaostrzając kary. Większość klubów poparła ustawę, choć zgłaszano obawy dotyczące skuteczności sankcji, ich wpływu na polską gospodarkę i obchodzenia ich przez inne kraje. Wątpliwości dotyczyły importu nawozów z Rosji i Białorusi oraz braku działań w sprawie sankcji na żywność. Do trzeciego czytania projektu ustawy posłowie przystąpią w bloku głosowań.
Sejm debatował nad projektem ustawy ustanawiającej 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, podkreślając znaczenie AK i potrzebę upamiętnienia jej żołnierzy, a większość klubów wyraziła poparcie, choć pojawiły się też polityczne spory i pytania o szczegóły obchodów i edukacji historycznej. Trzecie czytanie odbędzie się w bloku głosowań.
Sejm debatował nad zmianami w ustawie o rynku mocy, mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez aukcje uzupełniające i wsparcie dla elektrowni węglowych, co spotkało się z poparciem większości klubów, choć Konfederacja wyraziła sprzeciw. Ustawa została uchwalona. Podkreślono konieczność transformacji energetycznej i inwestycji w OZE oraz energetykę jądrową. Rząd zapewnia o kontynuacji budowy elektrowni jądrowej i inwestycjach w OZE.
Sejm debatował nad rządowym projektem ustawy o zmianie przepisów dotyczących udzielania ochrony cudzoziemcom, mającej na celu przeciwdziałanie instrumentalizacji migracji. Większość klubów wyraziła poparcie dla projektu, choć zgłaszano różne uwagi i zastrzeżenia dotyczące zgodności z prawami człowieka i skuteczności w rozwiązywaniu problemu nielegalnej migracji. Ostatecznie Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji.
Sejm debatował nad uchwałą upamiętniającą 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, podkreślając zbrodnie Armii Czerwonej i represje komunistyczne wobec Ślązaków. Kluby wyraziły różne stanowiska, głównie w kwestii odpowiedzialności i poprawek do uchwały. Ostatecznie Sejm przyjął uchwałę, odrzucając wcześniej wniosek mniejszości i poprawki. Sejm przyjmuje wniosek o głosowanie nad projektem uchwały bez kierowania go do komisji (242 za, 178 przeciw, 13 wstrzymujących się). Sejm odrzuca wniosek mniejszości (195 za, 237 przeciw) oraz dwie poprawki (201 za, 229 przeciw; 196 za, 233 przeciw, 1 wstrzymujący się). Ostatecznie Sejm podejmuje uchwałę (406 za, 2 przeciw, 22 wstrzymujących się).
Podczas posiedzenia Sejmu posłowie wygłosili oświadczenia dotyczące m.in. odpowiedzialności za zbrodnie w obozach koncentracyjnych, wzrostu przestępczości, sytuacji w Poczcie Polskiej, migracji, bezpieczeństwa energetycznego, wsparcia dla OSP, sytuacji gospodarczej, św. Maksymiliana Kolbego i Orszaków Trzech Króli; zapowiedziano głosowania i kontynuację posiedzenia następnego dnia.