4/5
17
13
Posłanka opisała Tragedię Górnośląską z 1945 roku, zwracając uwagę na jej okrucieństwa i przemilczanie przez lata. Podkreśliła znaczenie pamięci o ofiarach i konieczność przekazywania wiedzy o tych wydarzeniach przyszłym pokoleniom.
Rok 1945 to dla wielu rodzin, które mieszkają na Śląsku, czas tragiczny, czas mordów, gwałtów, obozów koncentracyjnych, wywózek, cierpienia, biedy, ubóstwa. (Posłanka opisuje tragiczne wydarzenia z 1945 roku na Śląsku)
Internowanie i deportacja mężczyzn w wieku od 17 do 50 lat trwały od lutego do przełomu kwietnia i maja 1945 r. Zabieranych często przypadkowo ludzi okłamywano, że najwyżej kilkanaście dni będą pracować na zapleczu frontu. (Posłanka opisuje mechanizm deportacji mężczyzn)
Masowe gwałty, często zbiorowe, później tkwiły w pamięci kobiet, które doświadczyły tego dramatu. (Posłanka podkreśla traumę kobiet po gwałtach)
Obóz w Świętochłowicach na Zgodzie, obóz w Mysłowicach i obóz w Łambinowicach to obozy, które nie miały na celu wymuszania pracy. To były obozy niosące po prostu śmierć. (Posłanka opisuje obozy jako miejsca śmierci, a nie pracy)
Poseł przypomniał o Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku, podkreślając cierpienie mieszkańców Śląska z rąk Armii Czerwonej, deportacje i brutalność. Zaapelował o pamięć o ofiarach i wyciągnięcie lekcji z historii, aby nie dopuścić do powtórki nienawiści i podziałów.
Zamiast sprawiedliwości nadeszła zemsta, zamiast spokoju - masowe represje z rąk Armii Czerwonej. (Mówiąc o sytuacji na Śląsku w 1945 roku)
Często wystarczyło jedno fałszywe słowo, jeden donos, by stracić wszystko: dom, prawa, godność, czasem życie. (Opisując mechanizm represji)
Tysiące ludzi trafiło do bydlęcych wagonów w podróży do nieludzkiej ziemi. (O deportacjach Ślązaków do ZSRR)
Pamięć o tych wydarzeniach to nie tylko hołd dla ofiar, ale także zobowiązanie. (Podsumowując znaczenie pamięci o Tragedii Górnośląskiej)
Nie pozwólmy, by nienawiść rządziła naszymi działaniami, nie pozwólmy się podzielić, nie pozwólmy, aby ktoś politycznie wykorzystywał polaryzację opartą na nienawiści do innych, sąsiadów, obcokrajowców, ludzi mówiących innymi językami, ludzi innych kultur. (Apel o jedność i przestrogę przed nienawiścią)